0212 6608098 - 0212 6608099

DONUK OMUZ TEDAVİSİ

 

DONUK OMUZ

Donuk omuz nedir  ve donuk omuz neden olur ?

Omuz eklemini saran kapsül dediğimiz yapının birtakım iltihabi mekanizmalar neticesinde büzüşerek kol hareketlerinde kısıtlanma ve omuz ağrısı ile kendini gösteren bir rahatsızlıktır.  Daha çok diyabet hastalarında görülmekle birlikte herkeste görülme ihtimali vardır. En önemli belirtileri, omuz ağrısı ve omuz hareketlerinde kısıtlanmadır. Hastalar giyinme ve soyunma aktivitelerinde, saç tarama, duş alma gibi günlük bakımlarında zorlanırlar. Genellikle sinsi başlar, zamanla ilerleme gösterir. Uyutmayacak düzeyde gece ağrıları yapabilmektedir.

Donuk omuz nasıl anlaşılır ?

Donuk omuz tanısı klinik olarak konur. Yani muayene esnasında teşhis edilir. Röntgen, ultrason yada MR ile belirgin bir tanı bulgusu yoktur. Sadece kontrastlı MR incelemelerinde donuk omuza özgü bazı bulgular gösterilebilmektedir. Ancak pratikte pek kullanışlı ve gerekli bir yöntem değildir.

Donuk omuz tedavisi

Ağrı kesici, kas gevşetici ilaçlar, fizik tedavi uygulamaları, girişimsel yöntemler ve manuel terapi yöntemleri donuk omuz tedavisinde uygulanan yöntemlerdir.

Donuk Omuz tedavisinde nokta atışı

Dr. Ahmet Sümen tarafından önerilen ağrılı donuk omuza yönelik nokta atış yöntemi;

  • Ultrason görüntüleme altında omuzun sinirine yönelik radyofrekans ve lokal anestezi ile blokaj ( supraskapuler sinir blokajı ).
  • Ultrason rehberliğinde eklem içine kortizon, lokal anestezik, hyaluronik asit ve serum fizyolojik enjeksiyonu ( hidrodiseksiyon ).

Girişimsel tedavi sonrasında yoğun bir şekilde omuzu açmaya yarayan egzersizlerin yapılması gereklidir. Enjeksiyon sonrası ağrı geçeceği için fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları da daha ağrısız ve konforlu bir şekilde yapılır.

TEŞHİS ve TEDAVİ İÇİN RANDEVU ALIN
Spor yaralanmaları , Eklem ağrıları ve Kas-iskelet sistemi rahatsızlıklarınızın sizi yavaşlatmasına izin vermeyin. Bakırköy Ağrı Merkezinden bugün teşhis için randevu alın ve birinci sınıf uzmanlarımızdan oluşan takımımız ağrı ve yaralanmalarınızı tedavi etsin. Şiddetli ağrılarınız hafiflesin ve aktif yaşam stilinize geri dönün.