0212 6608098 - 0212 6608099
SEDEF ROMATİZMASI (PSÖRİYATİK ARTRİT)

Psöryatik Artirt ( PsA ), bir cilt hastalığı olan sedef hastalarında görülen iltihaplı eklem romatizmasının bir türüdür. Sedef hastalağında, vücudun bağışıklık sistemi sadece cilt hücrelerine değil, eklemlere de hasar vermeye başlar. Bunun sebebi halen kesin olarak bilinmiyor. Bazı ailelerde genetik geçiş olabiliyor. Sedef hastalığı olanları yaklaşık beşte birinde sedef romatizması gelişebiliyor. Hastalık kadın ve erkeklerde eşit sıklıkta görülüyor.  Bir ya da birden fazla sayıda eklem tutulabilir. Tedavisi düzgün yapılmadığında ya da gec kalındığında kalıcı eklem hasarlarına neden olabilir.

Sedef romatizmasında en fazla etkilenen eklemler, el ayak eklemleri , ayak bileği ve omurga eklemleridir. Hastalık ilerledikçe el ve ayak parmaklarında şekil değişkliklerine ve omurgada hareket kısıtlanmasına neden olur. Kasların kemiğe yapışma yerlerinde oluşan iltihaplanmalar neticesinde ise bu bölgelerde ağrı oluşur.

Sedef romatizmasının teşhisi için ayrıntılı ve dikkatli bir muayene esastır. Hastanın geçmişinde sedef hastalığının olması, muayenede sedefin cilt lezyonlarının görülmesi, bunlarla birlikte eklem bulgularının da tabloya eşlik etmesi tanıyı kuvvetlendirir. Muayeneye ek olarak eklem ultrasonu ile değerlendirme önemlidir. Zira eklem iltihabının teşhisini hemen muayene esnasında görebilmek mümkün olmaktadır. Bazı röntgen ve MR , BT gibi görüntüleme yöntemleri de gerekli olabilir. Kan tetkikleri rutin olarak yapılmalıdır. Hem teşhise yardımcı olur hem de durumun ciddiyeti hakkında fikir verir.

Sedef romatizmasının tedavisinde romatizmayı durduran güçlü ilaçlar verilir. Bu ilaçların takibi oldukça önemldir. Düzenli aralıklarla hem ilacın etkisi hem de yan etkileri açısından hasta kontrol edilmelidir.  Yine de iltihaplı romatizmaların çoğunda olduğu gibi kesin bir tedaviden bahsetmek şimdilik imkansızdır. Hastalık alevlenme ve sessiz dönemlerle seyreder. Sessiz dönem ne kadar uzun sürerse , eklem hasarı o kadar az olur.

 

Uzm Dr Ahmet Sümen

TEŞHİS ve TEDAVİ İÇİN RANDEVU ALIN
Spor yaralanmaları , Eklem ağrıları ve Kas-iskelet sistemi rahatsızlıklarınızın sizi yavaşlatmasına izin vermeyin. Bakırköy Ağrı Merkezinden bugün teşhis için randevu alın ve birinci sınıf uzmanlarımızdan oluşan takımımız ağrı ve yaralanmalarınızı tedavi etsin. Şiddetli ağrılarınız hafiflesin ve aktif yaşam stilinize geri dönün.