0212 6608098 - 0212 6608099

BELDE KANAL DARALMASI

Yürürken bacaklarınızda ağrı , uyuşma, karıncalanma var mı?

Bu ağrı, oturup öne eğilmekle azalıyor mu?

Sabahları yarım saat civarında belde tutukluk, sertlik oluyor mu?

Oturduğunuz yerden kalkmakta zorluk çekiyor musunuz?

Bu sorulardan bazılarına yanıtınız evetse omurganızda kanal daralması olabilir demektir.

 

Kanal daralması nedir?

Omurgamız vücudumuzun en önemli organlarından biri olan omuriliği içinde taşır. Omurganın hareketli kemik yapısı sayesinde omurilik sinirleri dışardan gelen darbelere karşı korunmaktadır. Ancak bazı durumlarda omuriliğin içinden geçtiği kanal daralır ve omuriliğin rahatça hareket etmesine izin vermez. Bu durumda omurilik sıkışır ve buna bağlı olarak da bazı nörolojik belirtiler ortaya çıkar.

Omurilik kanalında daralma neden olur?

Kanal daralmasının birçok sebebi olabilir. Doğuştan gelen sebepler, fıtıklar, geçirilmiş ameliyatlar, kireçlenme vs…  En sık görülen nedeni, fıtık ve kireçlenmenin birarada olduğu durumlardır. Omurganın iç kısmını oluşturan diskler ön taraftan, eklem kireçlenmesi ise arka taraftan sıkıştırarak omurganın daralmasına neden olurlar. Yani özellikle yaş ile birlikte artış gösteren kireçlenme ve fıtıklar, kanal daralmasının en önemli nedenleridir.

Kanal daralmasının belirtileri nelerdir?

En önemli belirtisi, yürürken bacaklarda ortaya çıkan ağrıdır. Ağrı ile birlikte uyuşma ve karıncalanma da sıklıkla görülür. Bu bacak ağrısının en önemli özelliklerinde biri de oturup öne eğilince ağrı ve uyuşmanın azalmasıdır. Çünkü , oturup öne eğilince omurilik kanalı biraz genişler. Bazı hastalarda bel ağrısı, belde tutukluk, sertlik de olabilir.

Nasıl teşhis edilir?

Öncelikle hastayı iyi dinlemek gerekir. Ayrıntılı bir muayene ile birlikte röntgen ve MR tetkikleri tanıya yardımcıdır. En değerli tanı yöntemi MR olup, omurilik kanalının 11 mm altında olması tanı koydurucudur. Bazen, hem tanıya yardımcı olması, hem de durumun ciddiyetini belirlemek için EMG sinir testi de gerekebilmektedir.

Kanal daralması tedavisi

Tedavide öncelikle ameliyatsız yöntemler denenmelidir.Acil ameliyat gerektirecek bir durum yoksa, ağrı kesici, kas gevşetici , nöropatik ağrı ilaçları verilir. Egzersiz, fizik tedavi ve omurgayı koruma  önerilmelidir. Epidural steroid enjeksiyonu dediğimiz belden iğne tedavileri bazı hastalarda faydalı olabilmektedir. Bütün bunlara rağmen, şikayetler geçmiyorsa veya ilerleyici nörolojik problemler başgösteriyorsa, o zaman ameliyat gerekir.

Biz neler yapıyoruz?

Kliniğimizde kanal daralması olan hastalarımıza ayrıntılı bir fizik ve nörolojik muayene yanında, EMG testi ile değerlendirerek durumun ciddiyetini belirleyip, ona  göre tedavi planlıyoruz.

Bu amaçla;

-          Fizik tedavi, manuel tedavi, akupunktur, egzersiz programı, ilaç tedavileri

-          Radyofrekans ile faset eklemlere yönelik ağrı tedavi yöntemleri

-          Epidural steroid enjeksiyonları yapabilmekteyiz. 

TEŞHİS ve TEDAVİ İÇİN RANDEVU ALIN
Spor yaralanmaları , Eklem ağrıları ve Kas-iskelet sistemi rahatsızlıklarınızın sizi yavaşlatmasına izin vermeyin. Bakırköy Ağrı Merkezinden bugün teşhis için randevu alın ve birinci sınıf uzmanlarımızdan oluşan takımımız ağrı ve yaralanmalarınızı tedavi etsin. Şiddetli ağrılarınız hafiflesin ve aktif yaşam stilinize geri dönün.