0212 6608098 - 0212 6608099

SKOPİ EŞLİĞİNDE KUYRUK SOKUMU TEDAVİSİ

KUYRUK SOKUMU AĞRISI

Kuyruk sokumu ağrısı tıpta 'koksigodini' ya da ‘koksidini’ olarak isimlendirilmiştir. Kuyruk sokumu bölgesindeki birtakım travmalar sonucunda bu bölgede meydana gelen kronik ağrılı duruma denilmektedir. Poponun üzerine düşme, kuyruk sokumunu biryere çarpma, uzun süre oturma gibi travmatik durumlar, kuyruk sokumunda ağrı oluşmasına sebebiyet vermektedir. Anatomik yapılarından dolayı kadınlarda daha sık görülmektedir. Özellikle gebelik ve gebelik sonrası dönemde görülme sıklığı artış gösterir.

Belirtileri, özellikle oturmakla şiddetlenen kuyruk sokumu bölgesinde ağrı, anal bölgede şişlik ve ağrı hissidir. Teşhis için dikkatli bir muayene ve röntgen filmi çekilmesi gerekli ve yeterlidir. Muayenede, olası diğer rahatsızlıklar açısından değerlendirme de gerekebilir. Örneğin kıl dönmesi gibi enfeksiyöz durumlardan ayırmak önemlidir.  Röntgen filmlerinde bazı hastalarda kuyruk sokumu kemiğinde eğrilme görülmektedir. Ancak hastaların en az yarısında röntgen filmlerinde herhangi bir bozukluk görülmez.

Kuyruk Sokumu Tedavisi

1- Kuyruk Sokumu Ağrı Tedavi Yöntemleri

Kuyruk sokumu ağrısına yönelik yapılacak en etkili tedavi  o bölgenin sinirlerine yönelik radyofrekans ve ilaçlar ile yapılan sinir blokaj yöntemidir. 'Ganglion İmpar Blokajı ' denilen bu yöntem özel bir röntgen cihazı eşliğinde iğnenin girdiği yer görüntülenerek yapılır.  Uzun süreli ağrı tedavisi sağlamaktadır. İlaç olarak kortizon ve lokal anestezik ilaç karışımı verilmektedir. Enjeksiyon öncesi ultrason kontrolü faydalıdır. Enjeksiyon ultrason görüntüleme eşliğinde de yapılabilir. Ancak ultrason kemik altını iyi göstermediği için tek başına yeterli değildir. Biz kliniğimizde önce ultrason ile değerlendirme yaparak, tedaviye engel bir durum ( kist, enfeksiyon, iğne giriş yerinde abse vb...) olup olmadığını kontrol ediyoruz. Sonrasında ise skopi cihazı eşliğinde kemik altına ilerleyip, sinir ağına ilaç ve radyofrekans uygulaması yapıyoruz. Son yıllarda kuyruk sokumuna radyofrekans ( sinir yakma ) ve kriyonöroliz ( sinir dondurma ) tedavileri de başarıyla uygulanmaktadır.

2- Yüzeysel enjeksiyonlar

Herhangi bir görüntüleme cihazı kullanmadan yapılan kortizon ve anestezik ilaç enjeksiyonlarının başarı şansı düşük olup, etki süresi de oldukça kısadır. Çünkü körleme yapılan enjeksiyonlarda kemiği aşmak mümkün değildir.

3- Lazer ve diğer fizik tedavi yöntemleri

Sınırlı etkileri mevcuttur.

4- Manuel terapi

Kuyruk sokumu ağrısının tedavisinde elle yapılan manuel terapinin etkisi net değildir. Bu konu halen tartışmalı olmakla birlikte şikayetleri yeni başlayan hastalarda etkili olduğu, gecikmiş durumlarda ise etkisiz olduğu görüşü hakimdir.

5- Koruma önlemleri

Oturma simidi kullanma, yumuşak yere oturma, sıcak suya oturma tedavisi gibi yöntemler faydalı olabilmektedir.

6-Cerrahi

Bahsettiğimiz yöntemlerin başarısız olması durumunda ameliyatla tedavi edilmeye çalışılmaktadır. Kuyruk sokumu kemiğinin çıkarılması tedavide fayda sağlayabilmektedir.

Kronik kuyruk sokumu ağrısında nokta atışı yöntemi var mıdır?

Kuyruk sokumu ağrı şikayeti en az 3 aydır devam eden hastalarda Dr. Ahmet Sümen tarafından önerilen kuyruk sokumu tedavisinde nokta atışı;   

Skopi görüntüleme rehberliğinde kuyruk sokumu sinirlerine yönelik radyofrekans ile sinir yakma tedavisine ek olarak kortizon ve lokal anestezik ilaç kombinasyonudur.

TEŞHİS ve TEDAVİ İÇİN RANDEVU ALIN
Spor yaralanmaları , Eklem ağrıları ve Kas-iskelet sistemi rahatsızlıklarınızın sizi yavaşlatmasına izin vermeyin. Bakırköy Ağrı Merkezinden bugün teşhis için randevu alın ve birinci sınıf uzmanlarımızdan oluşan takımımız ağrı ve yaralanmalarınızı tedavi etsin. Şiddetli ağrılarınız hafiflesin ve aktif yaşam stilinize geri dönün.