0212 6608098 - 0212 6608099

TEKRARLAYAN AYAK BİLEK BURKULMASI

Ayak ağrısı yapan nedenlerin başında ayak bilek incinmeleri gelir. Ayak bilek burkulması hayatımızın bir döneminde hemen hepimizin yaşadığı sorunlardan biridir.

Ayak Bilek Burkulması Yaşadığımızda Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Öncelikle burkulmanın yönü önemlidir. Ayak bileğinin içe doğru dönmesi en sık görülen burkulma tipidir. Dış yan bağlar zedelenir ya da yırtılır. Ayak bileğinin dışa doğru dönmesi sonucu oluşan burkulmalarda ayak kemiklerinde kırık riski arttığı için bu tip incinmelerde ortopedi görüşü gerekir. Bu tip burkulmalar tüm burkulmaların %5 ini oluşturur. Ayak bileği burkulduğunda ayakta şişlik, ödem, ısı artışı ve ağrı olur.

Peki Ayak Bileğimiz Burkulduğunda Ne Yapmalıyız?

Öncelikle buz uygulaması yapmak gerekir. Buz, şişlik ve ağrının azaltılmasında etkilidir. Üzerine basılmamalı, bacak yukarda olacak şekilde istirahat edilmelidir. Ayak – ayak bileği bandajı uygulanmalıdır.

Ne zaman üstüne basabiliriz? Yere basmakla ağrı iyice azaldığı zaman rahat yürüyebiliriz.

Bir kere burkulan ayağın tekrar tekrar burkulma riski ciddi oranda artmaktadır. Burkulmanın tekrarlamasını önlemek için ayak – ayak bileği egzersizleri mutlaka yapılmalıdır. Tekrarlayan ayak bilek burkulması ( ayak instabilitesi ) olan hastalarda ciddi ve uzun süreli bir rehabilitasyon program gereklidir. Bu hastalarda ayak bilek bağlarının tekrar güçlendirilmesi ve canlandırılması için eklem ve eklem çevresi lokal enjeksiyonlar uygulanabilir. Tedavilerin ultrason eşliğinde yapılması daha etkili ve güvenli olacaktır.

Uzm. Dr. Ahmet SÜMEN – Ayak Ağrısı

TEŞHİS ve TEDAVİ İÇİN RANDEVU ALIN
Spor yaralanmaları , Eklem ağrıları ve Kas-iskelet sistemi rahatsızlıklarınızın sizi yavaşlatmasına izin vermeyin. Bakırköy Ağrı Merkezinden bugün teşhis için randevu alın ve birinci sınıf uzmanlarımızdan oluşan takımımız ağrı ve yaralanmalarınızı tedavi etsin. Şiddetli ağrılarınız hafiflesin ve aktif yaşam stilinize geri dönün.