0212 6608098 - 0212 6608099

DONUK OMUZ TEDAVİSİ UYGULADIĞIMIZ HASTAMIZIN TEDAVİ SONRASI GÖRÜŞLERİ

 

OMUZ AĞRISI

Omuz ağrısı neden olur ?

Omuz eklemi, vücudumuzun en hareketli eklemlerinden biridir. Yapısı gereği çok fazla yumuşak doku tarafından çevrelenmiştir. Bu yüzden omuz eklemi yumuşak doku yaralanmalarına açık bir eklemdir. Omuzda ağrı, mekanik, iltihabi, romatizmal, tümöral, yansıyan ağrılar gibi farklı sebeplere bağlı olarak görülebilir.

Omuz ağrısı şikayetimiz varsa ne yapılmalıdır ? ve eklem ultrasonu ile omuz muayenesi yapılır mı?

Omuz ağrısı şikayeti olan biri öncelikle dikkatli ve titiz bir muayene olmalıdır. Muayene esnasında mümkünse eklem ultrasonu ile değerlendirme çok önemlidir. Omuz eklemini saran bağlar, lifler, tendon, kaslar ve hatta kıkırdak dokular ultrason ile çok iyi bir şekilde görülebilmektedir. Rutin röntgen grafi ve gerekli durumlarda da MR ile değerlendirme gerekebilmektedir.

Omuz ağrılarının önemli sebeplerinden bazıları şunlardır:

Omuzun kendisinden kaynaklanan sorunlar:

 • Omuz tendon yırtıkları, tendinit ve bursit
 • Omuz eklem kireçlenmesi
 • Donuk omuz
 • Omuzun kalsifik tendiniti
 • Tekrarlayan omuz çıkması sendromu
 • İltihaplı romatizmalarda omuz artriti

Başka organ ve dokulardan yansıyan ağrılar:

 • Kalp krizi sol omuza vuran ağrıya neden olabilir.
 • Boyun fıtığı bazen omuza vuran ağrıya neden olur.
 • Akciğer ve diğer bazı tümörler.

Omuz ağrısı nasıl geçer ? Omuz ağrılarında hangi tedaviler uygulanır ?

Omuz ağrılarının tedavisi hedefe yönelik olmalıdır. Özellikle ultrason rehberliğinde yapılan omuz enjeksiyonlarının daha başarılı ve daha etkili olduğu yapılan araştırmalarda gösterilmiştir. Bu yüzden omuz ağrılarının tedavisinde de görüntüleme altında yapılan nokta atışı yöntemi tercih edilmelidir.

Dr. Ahmet Sümen tarafından 2013 yılında tanımlanan nokta atışı enjeksiyonlar, özellikle omuz ağrısı sorunu olan hastalar için umut verici olmuştur. Omuz ağrılarında, Dr. Ahmet Sümen tarafından önerilen nokta atışı enjeksiyonlar şunlardır:

 • Kısmi omuz tendon yırtıkları için; Ultrason altında tendon bursasına lokal anestezi ve kortizon enjeksiyonu + hasarlı tendon bölgesine tendon iyileşmesine yardımcı enjeksiyonlar.
 • Ağrılı donuk omuz için nokta atışı tedavisi; Ultrason altında omuzun sinirine yönelik radyofrekans ile sinir blokajı + eklem içi hidrodiseksiyon ( eklemi bol miktarda sıvı ile şişirme ).
 • Omuzun kalsifik tendiniti için nokta atışı : Ultrason rehberliğinde ikili iğne tekniği ile tendonda biriken kireçlerin temizlenmesi.

Omuz sorunlarının tedavisinde nokta atışı enjeksiyonlar, hastaların ağrısını hızlı bir şekilde keserek egzersiz yapmayı kolaylaştırır, fizik tedaviyi kolaylaştırır, hastanın moral ve motivasyonunu arttırarak yaşam kalitesinde belirgin iyileşmeye neden olur.

Omuz ağrılarında iğne tedavisi dışındaki yöntemler nelerdir?

Ağrı kesici , ödem giderici ilaçlar, fizik tedavi uygulamaları, kinezyolojik bantlama ve egzersiz.

 

 

TEŞHİS ve TEDAVİ İÇİN RANDEVU ALIN
Spor yaralanmaları , Eklem ağrıları ve Kas-iskelet sistemi rahatsızlıklarınızın sizi yavaşlatmasına izin vermeyin. Bakırköy Ağrı Merkezinden bugün teşhis için randevu alın ve birinci sınıf uzmanlarımızdan oluşan takımımız ağrı ve yaralanmalarınızı tedavi etsin. Şiddetli ağrılarınız hafiflesin ve aktif yaşam stilinize geri dönün.