0212 6608098 - 0212 6608099

TARSAL TÜNEL SENDROMU  (AYAKTA SİNİR SIKIŞMASI)

Ayak bileğinin iç kısmından ayağın iç ve taban kısmına doğrı yayılan bir sinirin sıkışması sonucu, ayak iç kısmında ve ayak tabanında yanıcı ağrı ile karakterize bir rahatsızlıktır.

Ayak bileğinin iç kısmındaki kemik çıkıntıları, ganglion kistleri, tendon hasarları, kırık – çıkık ya da sinirin beslenme bozukluklarına bağlı olarak gelişebilir. Uzun mesafe koşucularında ayağın iç kısmındaki kasın kalınlaşması sonucu olarak da bu sinir de sıkışma görülebilir.

En önemli belirtisi ayağın iç kısmında yanıcı tarzda ağrı olmasıdır. İlerlemiş durumlarda ayak parmak kaslarında erime görülebilir. Muayenede, ayak iç kısmında hasasiyet ve provakasyon testleri pozitiftir.

Teşhis için gerekli yöntemler EMG ve ultrasondur. Nadiren MR da gerekebilir. EMG iel tibial sinirin iletiminde bir aksama olup olamdığına bakılır. Sinir sıkışması varlığında sağlam taraf ile karşılaştırıldığında sinir iletiminideki yavaşlama belirgindir. Ultrason ile sinirin çapı, yapısal durumu, sinire baskı yapan bir kitle ya da kist varlığı araştırılır.

Tedavisinde, bazı ilaçlar, fizik tedavi yöntemleri, ultrason eşliğinde tarsal tünele enjeksiyon ve son çare olarak cerrahi gerekebilir.

Uzm Dr Ahmet Sümen – Tarsal Tünel Sendromu 

TEŞHİS ve TEDAVİ İÇİN RANDEVU ALIN
Spor yaralanmaları , Eklem ağrıları ve Kas-iskelet sistemi rahatsızlıklarınızın sizi yavaşlatmasına izin vermeyin. Bakırköy Ağrı Merkezinden bugün teşhis için randevu alın ve birinci sınıf uzmanlarımızdan oluşan takımımız ağrı ve yaralanmalarınızı tedavi etsin. Şiddetli ağrılarınız hafiflesin ve aktif yaşam stilinize geri dönün.