0212 6608098 - 0212 6608099

RADYOFREKANS

Radyofrekans ( RF ) Nedir ?

Radyofrekans ( RF ) alternatif elektrik akımını ısı enerjisine çeviren bir cihazdır. Bu akımın ve ısı enerjisinin yarattığı hasar ağrının kontrolü için kullanılmaktadır. Radyofrekans, ağrı tedavilerinde kullanılan birçok yöntemden biridir. Klasik RF uygulaması, dünyada yaklaşık 40 yıldır uygulanmaktadır. İlk RF jeneratörü 1950 'li yılların başında Cosman tarafından icat edilmiştir. Tedavide kullanılmaya başlanması ise 1974 yılında olmuştur. Son yıllarda geliştirilen kesikli uygulama ise klasik radyofrekansın yan etkilerini azaltmış ve dolayısıyla daha güvenli uygulama imkanı sunmuştur. 

Radyofrekans tedavisinin tipleri Nelerdir?

RF, yani halk arasında bilinen adıyla 'sinir yakma tedavisi' iki şekilde uygulanmaktadır. Klasik ya da geleneksel uygulamada sürekli akım verilir. Buna sürekli  RF ( CRF ) denmektedir. Son yıllarda geliştirilen teknik ise akımın kesikli olarak verilmesidir. Buna pulsed RF ( PRF ) denmektedir. Kesikli radyofrekans uygulamasının üstünlüğü, çok daha az yan etkiye neden olmasıdır. Geleneksel uygulamadaki , sinir, damar ve doku yanıkları, kesikli uygulamada hemen hemen hiç görülmemektedir.

RF nasıl etki etmektedir ?

Sürekli radyofrekans ( CRF ) , hedeflenen bölgede bir tür doku hasarına neden olan yüksek frekanslı alternatif bir akımdır.  Doku hasarı 60-90 derecede oluşturulur. Kesikli radyofrekans ( PRF ) tedavisinde akım, aralıklı olarak ve 42 derece gibi daha düşük ısı oluşturacak şekilde uygulanır. Sürekli olanın aksine kesikli uygulamada sinir dokusunda  ısı lezyonu oluşmaz. Kesikli radyofrekansın etkisi uygulandığı bölgedeki sinirler üzerinde düzenleyici özelliğinden kaynaklanmaktadır.  Bu da genellikle  uzun süreli ya da kalıcı ağrı tedavisi sağlar. Günümüzde ağrı tedavisinde büyük oranda PRF , yani kesikli RF kullanılmaktadır.

Radyofrekans ( RF ), hangi hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır? 

  • Bel ve boyun eklemlerinin kireçlenmesi, faset eklem ağrısı
  • Bel ve boyun fıtıkları
  • Topuk dikeni , plantar fasiit
  • Trigeminal nevralji
  • Genital bölge sinirlerine bağlı ağrılar
  • Sakroiliak eklem patolojileri
  • Omuz ağrısı, donuk omuz
  • Diz ağrıları, şiddetli diz kireçlenmesi
  • Kuyruk Sokumu ağrısında bilinen en etkili yöntemdir. 
TEŞHİS ve TEDAVİ İÇİN RANDEVU ALIN
Spor yaralanmaları , Eklem ağrıları ve Kas-iskelet sistemi rahatsızlıklarınızın sizi yavaşlatmasına izin vermeyin. Bakırköy Ağrı Merkezinden bugün teşhis için randevu alın ve birinci sınıf uzmanlarımızdan oluşan takımımız ağrı ve yaralanmalarınızı tedavi etsin. Şiddetli ağrılarınız hafiflesin ve aktif yaşam stilinize geri dönün.